Mapa

Pałac Radziwiłłów w Balicach


Balice

Balice

Pałac z XV wieku. Początkowo był to dwór drewniany rozbudowany w pałac modrzewiowy, własność Bonerów i Firlejów. Pod koniec XVI wieku z inicjatywy Jana Szembeka został wzniesiony nowy murowany pałac.

W latach 1790- 1808 Balice należały do Urszuli Darowskiej, która przebudowała zniszczony pałac w styl klasycystyczny oraz udekorowała go malowidłami szkoły krakowskiej. W latach 1887-1894 pałac należał do Księcia Dominika Radziwiłła, który zlecił krakowskim architektom Tadeuszowi Stryjewskiemu i Zygmuntowi Hendlowi przebudowę pałacu w stylu noebarakowym. Podczas przebudowy odkryto pod środkową częścią murowane piwnice późnogotyckimi, renesansowym i barokowymi portalami kamiennymi. Cechą wyróżniającą Pałac w Balicach jest cofnięty portyk, przed którym są półkoliste pnące się schody frontowe prowadzące na taras. Jest to najstarszy obiekt z grupy współtworzących „styl narodowy” nawiązujący do form baroku. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem krajobrazowym z XVI-XIX wieku. Od 1950 roku rezydencja w Balicach jest główną siedzibą dyrekcji Instytutu Zootechniki. Pałac dostępny jest dla zwiedzających po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu (pon.-pt. 8-15 8-15; tel. 12 357 27 00).

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.