Mapa

Pomnik Rzeszotary Górne - Obelisk ...ocalić od niepamięci...


32-040 Rzeszotary Górne
W Rzeszotarach, przy ulicy Górny Rynek, znajduje się odsłonięty 2 października 2011 roku obelisk upamiętniający czterech działaczy niepodległościowych, którzy w październiku 1946 roku zostali zamordowani na oczach swoich rodzin przez funkcjonariuszy ówczesnego reżimu komunistycznego. Józef Burda, Józef Hachlica, Leon Jania, Paweł Sikora byli aktywistami PSL. Nawoływali do głosowania “3 razy NIE” przed czerwcowym referendum w 1946 roku, uczestniczyli w pracach komisji głosowania ludowego, przeciwstawiali się władzy komunistów. Zabójstwo to zostało zakwalifikowane jako zbrodnia stalinowska, która nie podlega przedawnieniu. Pomimo przeprowadzenia trzech śledztw, do dnia dzisiejszego, sprawcy tego okrutnego i bulwersującego mordu pozostają nieznani. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa: uroda kwiatów i kłosów na tablicy oraz informacje na niej zamieszczone, połączone z powagą i surowością krzyża wywołują zadumę, każą pochylić głowę. Obelisk jest usytuowany w bezpośredniej bliskości miejsc, gdzie dokonała się część tragedii – w starym centrum Rzeszotar – w miejscu licznie uczęszczanym przez mieszkańców. Przywołuje to jeszcze jedną refleksję: ”...wczoraj to dziś - tylko trochę dalej...” /C.K. Norwid/. Trzeba poznać to miejsce – warto tam zawędrować! Więcej informacji na stronie internetowej:

www.obelisk.rzeszotary.pl oraz w wydawnictwie ...ocalić od niepamięci... dostępnym w Filii Biblioteki Miejskiej w Rzeszotarach.

 
Źródło: archiwum LGD BLisko Krakowa
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.