Mapa

Szlak Postaci Historycznych


Postacie, o których mowa na szlaku, można podzielić na dwie grupy. Jedna ma dosyć luźne związki z obszarem Blisko Krakowa (tu się urodzili, spędzili dzieciństwo, spędzili wakacje), druga poświeciła mu część swojego życia, swoją działalnością zapisała się w historii lokalnej społeczności. Dlatego też ci pierwsi są tu tylko wspomniani, drudzy opisani, oczywiście z perspektywy powiązań z regionem. Poza tym niektóre z wymienionych tu postaci są powszechnie znane, a ich biografie dostępne w wielu publikacjach.

Szlak postaci historycznych prowadzi śladami ludzi, którzy w szczególny sposób zapisali się w dziejach zarówno Polski jak i Małych Ojczyzn. Osoby te, bądź to związały swoje losy z lokalną społecznością, bądź, zachwyciwszy się urodą okolicy, spędzały tu czas, bądź wywodzą stąd swe korzenie. I tak na przykład król Kazimierz Wielki, założył Skawinę, Jan III Sobieski, według legendy, stąd poprowadził swe wojska na Wiedeń, zaś święta królowa Jadwiga, zmierzając w stronę Krakowa, zachwyciła się jego widokiem rozpościerającym się ze Świątnik Górnych. Stanisław Wyspiański, bawiący na wakacjach w tychże Świątnikach, narysował kilka drewnianych chat, bywał również gościem we dworze w Korabnikach. Z innym wybitnym malarzem, Janem Matejką i jego rodziną, związany jest dwór w Przegini Narodowej. Historia dworu w Mogilanach łączy się z Wawrzyńcem Spytkiem Jordanem, Józefem Nowiną Konopką oraz Mikołajem Rejem, który tu prawdopodobnie napisał Żywot człowieka poczciwego, zaś Oskar Kolberg jeden z tomów Ludu. Z kolei losy Rzeczpospolitej nierozerwalnie wiążą się z zasłużonym rodem Hallerów, który, osiadłszy w niewielkim dworze w Jurczycach, wiele zdziałał dla dobra tej dużej i małej Ojczyzny. „Za wolność naszą i waszą” walczył generał Józef Bem, spędzający dzieciństwo w nieistniejącym już dworze w Gaju. Imię Polski w świecie rozsławiał urodzony w Radziszowie, wybitny żeglarz, Henryk Jaskuła, który samotnie opłynął świat. Nauczycielami w pierwszej w Polsce Szkole Rolniczej w Czernichowie byli: twórca Kas Oszczędnościowych Franciszek Stefczyk oraz wybitny mikrobiolog Adam Prażmowski. Swe korzenie wywodzi z Rybnej dramaturg
i poeta Karol Rostworowski.

 

Zobacz również na trasie:

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.