Mapa

Orkiestra Dęta OSP Włosań

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej we Włosani powstała w 1976 roku. Jej założycielami byli Marianna i Stefan Czerneccy. W początkowym okresie istnienia zespół składał się z kilkunastu muzyków. Instrumenty zostały zakupione z własnych środków, a gry na nich uczył w domu założycieli kapelmistrz Eugeniusz Syrek.

Z upływem czasu orkiestra sukcesywnie powiększała się i rozwijała swe umiejętności. Muzycy grali już nie tylko podczas świąt kościelnych i uroczystości strażackich, ale także na wielu okolicznościowych imprezach. Zaczęli również brać udział w przeglądach i festiwalach, na których zdobywano wyróżnienia. Pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie I miejsca na festiwalach w Skawinie w 1979 i 1980 roku. Natomiast w 1986 roku muzycy wywalczyli I miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie, co dało im przepustkę do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie, na którym zdobyli w 1987 r. III miejsce i w nagrodę otrzymali nowy klarnet.

W latach 80. pozyskano dla zespołu dodatkowe instrumenty, pochodzące z Zakładowej Orkiestry Dętej „Solvay” w Krakowie.

Obecnym kapelmistrzem orkiestry jest Jacek Włodarczyk, który pełni tą funkcję od 2002 roku. Pod jego batutą nastąpił znaczący rozwój działalności zespołu, do czego przyczyniło się także duże zaangażowanie większości członków orkiestry. Występy muzyków uświetniają regularnie najważniejsze uroczystości na terenie Gminy Mogilany (np. koncert kolęd w kościele parafialnym, doroczne Spotkanie Przedsiębiorców z Gminy Mogilany, Majówka w Mogilańskim Dworze, uroczystości ku czci Św. Rity przy kapliczce we Włosani, wakacyjny piknik OSP we Włosani, Narodowe Święto Niepodległości, Dzień Seniora, Wszystkich Świętych), jak i poza nią. Od wielu lat zespół uczestniczy w organizowanej na kalwaryjskich dróżkach procesji na pamiątkę Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Regularnie bierze też udział w odbywającym się każdego roku Przeglądzie Orkiestr Dętych w Więcławicach, plasując się często wśród najlepszych orkiestr występujących na tym prestiżowym konkursie. W 2007 roku zespół zdobył na nim „Brązową Batutę”, zaś w 2010 roku powrócił z wyróżnieniem. Do ważniejszych występów zespołu należy wymienić również uczestnictwo w następujących wydarzeniach: „10 bieg z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II” (rok 2015 - Skotniki), II Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej. Przemarsz i koncert na Rynku Głównym w Krakowie. (rok 2016), Koncert i poprowadzenie defilady z okazji święta ,,Dzień Strażaka” (rok 2017 r.- Kraków).

Dodatkowo, należy podkreślić iż orkiestra ma na swym koncie kilka występów poza granicami kraju. W 2008 roku przebywała w Untersteinach w Bawarii, gdzie koncertowała razem z tamtejszą orkiestrą dętą, a rok wcześniej niektórzy muzycy grali podczas partnerskich odwiedzin w zaprzyjaźnionym z gminą Mogilany węgierskim mieście Sásd.

Na co dzień orkiestra aktywnie współpracuje ze szkołami we Włosani i Mogilanach, a także z miejscową parafią i Konwentem oo. Bonifratrów w Konarach-Zielonej.

W roku 2016 orkiestra obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia, połączony z 70-tą rocznicą działalności miejscowej OSP.

W ostatnich latach w znaczącym stopniu udało się doposażyć muzyków w nowe instrumenty i stroje. Orkiestra ma charakter wielopokoleniowy, chętnie współpracuje z młodymi wokalistami a jej znakiem rozpoznawczym są znakomite aranżacje i urozmaicony repertuar, który został nagrany i wydany w formie płyty.

Ponadto w 2020 roku zakończono i odebrano nową remizę OSP we Włosani. Dzięki realizacji inwestycji powstał nowoczesny budynek łączący dwie funkcje. Część bojowa, związana jest bezpośrednio z działalnością ratowniczą jednostki OSP, natomiast w drugiej części budynku powstała przestronna świetlica wiejska wraz z sanitariatami i zapleczem kuchennym, służąca lokalnej społeczności w tym również Orkiestrze Dętej, która zyskała adekwatną do swojego poziomu przestrzeń prób i występów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.