Mapa

Izba Regionalna w Bukowie


Buków 1
32-031 Mogilany
Buków

Izba Regionalna w Bukowie istnieje od 16 lat. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu nadania szkole imienia Oskara Kolberga, czyli 21 maja 2005 roku.

Eksponaty zostały pozyskane dzięki spotkaniom i rozmowom ze starszymi mieszkańcami wsi, którzy chętnie dzielili się swoimi pamiątkami. W izbie znalazło się wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in. lampy naftowe, żelazka, cepy, beczki, kołowrotki, żarna, solniczka, dzieżka do wyrabiania ciasta na chleb, praska do sera, młynek, maślnica, skrzynia, łóżko, kołyska, maszyna do szycia, chomąto, kredens i stół z drugiej połowy XX wieku oraz wiele naczyń. Do dnia dzisiejszego wiele osób przekazuje szkole stare przedmioty codziennego użytku, aby przybliżały młodym pokoleniom wiedzę o życiu ich przodków.

W 2010 roku zorganizowano wystawę pn. „Skarby w izbie malowanej z elementami etnodizajnu”. Wtedy odnowiono wiele przedmiotów łączących tradycję z nowoczesnością, np. kołyskę, która służy celom dydaktycznym. W tym czasie powstał też lampowieszak, na którym zawieszono stroje i torebki inspirowane motywami ludowymi.

Dwa lata później w 2012 roku zgromadzone eksponaty podzielono na grupy tematyczne: „Stodoła”, „Izba Biała”, „Sprzęty gospodarstwa domowego”, „Kącik ceramiczny”, „Kuchnia z drugiej połowy XX wieku”, „Kącik muzyczny” oraz elementy etnodizajnu. Na ścianie wiszą obrazy przedstawiające wizerunki świętych. Wygląd Izby dopełniają palmy wielkanocne autorstwa uczniów SP w Bukowie.

Od 2015 roku w Izbie Regionalnej odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów z młodszych klas.

Izbę Regionalaną można zwiedzać w trakcie roku szkolnego po wcześniejszych ustaleniach z dyrektorem szkoły, z wyjątkiem przerw świątecznych, ferii i dni wolnych od zajęć dydaktycznych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.