Mapa

Orkiestra Dęta "Sygnał" z Radziszowa


Twoje Miasto

Orkiestra „Sygnał” powstała pod koniec 1949 roku. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbył się w Radziszowie gościnny koncert zespołu muzycznego z sąsiedniego Bukowa. Występ zespołu był dla radziszowian – w szczególności dla Józefa Florka, Albina Pająka i Piotra Pająka -bodźcem do starań o powołanie własnej orkiestry.

Na początku stycznia 1950 roku ówczesny sołtys wsi Radziszów ogłosił na zebraniu z mieszkańcami, że poszukuje chętnych do grania w orkiestrze. Na jego apel w przeciągu kilku dni odpowiedziało ponad 40 kandydatów.

Kolejnym ważnym zadaniem było znalezienie kapelmistrza. Po wielu trudach udało się zaangażować Aleksandra Remiszewskiego z Krakowa. Pracę nad orkiestrą rozpoczął od przesłuchania kandydatów i teoretycznego przydzielenia ich do poszczególnych instrumentów dętych. Tylko nieliczni potrafili grać z nut, dlatego Remiszewski pracę rozpoczął od nauczenia członków orkiestry odczytu zapisu nutowego. Podczas tych zajęć ćwiczono wyłącznie śpiew, gdyż na zakup instrumentu w tych nielekkich powojennych czasach stać było niewielu.

W lutym 1950 roku udało się wypożyczyć od OSP w Skawinie instrumenty (za które poręczyli majątkowo Antoni Paciorek i Andrzej Janik). Orkiestra po raz pierwszy zagrała publicznie 10 sierpnia 1950 roku podczas odpustu i uroczystości poświęcenia obrazu Miłosierdzia Bożego. W 1951 roku po prawie półtora roku od założenia działalności zespołu, strażacy z OSP w Skawinie odebrali instrumenty członkom orkiestry. Na szczęście wielu z muzykantów dorobiło się własnego sprzętu.

W 1952 roku orkiestra zagrała na dożynkach w Krakowie, maszerując między innymi przed trybuną, na której obecny był prezydent Bolesław Bierut.

Począwszy od 1952 roku orkiestra towarzyszy corocznej pielgrzymce radziszowian do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pod kierownictwem kapelmistrza Gajewskiego w 1958 roku radziszowska orkiestra wystąpiła

– po raz pierwszy w swojej historii - na festiwalu orkiestr dętych w Nieborowie. Brały w nim udział orkiestry z powiatów; krakowskiego, miechowskiego i proszowickiego. Orkiestra z Radziszowa zajęła drugie miejsce, co zawdzięczała głównie trudnemu repertuarowi zaprezentowanemu na festiwalu.

Pod koniec lat 50. Próbowano podzielić zespół i utworzyć drugą orkiestrę, na szczęście nie udało się to. Po Gajewskim pałeczkę kapelmistrza przejął Stanisław Luty. W czasie jego kierownictwa członkowie orkiestry rozwijali wprawdzie swoje umiejętności muzyczne, nie zdobyli jednak żadnych poważniejszych wyróżnień. Od 1963 roku orkiestrę pod swoje władanie przejął Mieczysław Poprawa. Jego zasługą było to, że występował z orkiestrą na rozmaitych festiwalach, m.in. w Kozienicach w 1969 roku i w Busku-Zdroju. Jak się niebawem okazało, orkiestra zdobywała same laury. Kilka lat z rzędu zajmowała na festiwalach pierwsze miejsca, na przykład właśnie na Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych Polski Południowej w Kozienicach. Od tego czasu radziszowska orkiestra bierze udział w festiwalach i konkursach zdobywając czołowe miejsca, wyróżnienia i prestiżowe nagrody.

Kolejnym, oddanym orkiestrze kapelmistrzem został Tadeusz Pozowski. Był wymagającym

dyrygentem – potrafił systematycznie podnosić umiejętności wykonawcze muzyków.

Pod koniec lat 80. Opiekę nad orkiestrą objął Gminny Ośrodek Kultury w Skawinie, przemianowany na Miejsko-Gminny, następnie Miejski Dom Kultury „Sokół”, a od 1991 roku Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Opiekę tę sprawuje do dziś. W latach 90. orkiestrę prowadził Tadeusz Paciorek po nim Adam Sowa. Również za ich czasów do orkiestry przyłączyło się wielu młodych, nie tylko z Radziszowa.

Od 2000 roku orkiestrę prowadził Jarosław Ignaszak. Pod jego dyrygenturą odbył się na początku tegoż roku, w domu parafialnym, koncert z okazji 50-lecia istnienia orkiestry, z udziałem władz powiatowych i gminnych. Rada miasta Krakowa w uznaniu zasług dla jej twórczego dorobku nadała orkiestrze złotą odznakę zasługi dla Ziemi Krakowskiej. Trzy lata później, na zaproszenie władz samorządowych z powiatu monachijskiego, orkiestra koncertowała w Niemczech. W tym samym roku w Niepołomicach w Konkursie Orkiestr Dętych zdobyła „Złotą Lirę”. Powtórzyła ten sukces także rok później. We wrześniu 2004 roku orkiestra zagrała w Żerkowie, na zaproszenie tamtejszej orkiestry dętej i OSP Żerków. W kolejnym roku orkiestra gościła i koncertowała w Niemczech w powiecie monachijskim oraz na Słowacji.

23 stycznia 2005 roku w hali sportowej w Skawinie odbył się koncert z okazji 55. Rocznicy powołania do życia Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa. Członkowie orkiestry zostali wyróżnieni odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W kolejnym roku radziszowska orkiestra zajęła II miejsce podczas XXIX Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trąbity” w Nowym Sączu.

W 2010 roku orkiestra obchodziła kolejny okrągły jubileusz – 60-lecia powstania. Z tej okazji w czasie uroczystości w sali bankietowej radziszowskiej remizy odbył się koncert jubileuszowy.

 

,,Radziszów. Z dziejów wsi i jej mieszkańców”

Małgorzata Niechaj , Józef Niechaj

 

Do roku 2018 orkiestra przechodziła kryzys. Brak muzyków oraz funduszy sprawiała, że poziom orkiestry spadał, a chęci do grania było coraz mniej. Aby temu zaradzić Karol Pająk z pomocą Michała Tomkiewicza porozumieli się ze Stowarzyszeniem „Nasz Radziszów”. Stowarzyszenie pozyskało środki finansowe na nagranie pierwszej w historii orkiestry płyty. Znalazły się na niej utwory patriotyczne bowiem jej wydanie przypadło na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie to wydarzenie sprawiło napływ młodych muzyków chcących rozwijać swoje umiejętności.

Kilka miesięcy później orkiestra wyruszyła w podróż do Monachium, aby reprezentować powiat krakowski. Dzięki tym dwóm wydarzeniom skład orkiestry znacznie się odmłodził, a także powiększył. Karol Pająk wiedząc, że nie można osiąść na laurach postanowił założyć własne stowarzyszenie, które będzie pracowało na rzecz Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa. Tym samym 21.03.2019r. stowarzyszenie zostało wpisane do rejestru na czele którego stoją: Karol Pająk- prezes, Michał Tomkiewicz- sekretarz, Hubert Ożóg- skarbnik.

Stowarzyszenie w sześć miesięcy swojej działalności zdołało pozyskać dwa granty.

Z dniem 25.07.2023 r. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Sygnał” z Radziszowa zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Orkiestra Sygnał z Radziszowa. Jednocześnie Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa ze względu na nowe logo zmieniła nazwę na Orkiestra Sygnał z Radziszowa.

 

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.