Mapa

Zespół dworski w Morawicy


Morawica

Zespół dworski w Morawicy

Dwór w Morawicy został wzniesiony w latach 30. XX wieku jako siedziba zarządcy folwarku. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Adam Potocki.
Krótko przed II wojną światową zakupili go Andrzej i Maria Jaworowscy. Po zakończeniu II wojny światowej, na mocy reformy rolnej z 1944 roku, majątek został upaństwowiony.
W budynku dworskim mieszkało kilka rodzin, następnie mieściła się w nim szkoła rolnicza, potem Urząd Gminy. Obecnie znajduje się w nim Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego.

Willa wybudowana została w modnym wówczas stylu polskim, jest parterowa, nakryta wielopołaciowym dachem, z kolumnowym gankiem wspierającym balkon. Wejście do dworku umieszczone zostało w niewielkiej wnęce. Od strony ogrodowej znajduje się ryzalit nakryty naczółkowym, okapowo wysuniętym przed elewację, fragmentem dachu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.