Mapa

Kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Woli Radziszowskiej


Wola Radziszowska

Kapliczka powstała w 1905 roku. Słupowa, kamienna, dwukondygnacyjna, posadowiona na dwustopniowej podstawie z cokołem. W ścianie frontowej pierwszej kondygnacji znajduje się płycina z częściowo nieczytelna inskrypcją. W bocznych niszach postaci św. Anny i św. Jana Nepomucena. Gzyms kordonowy z podkrojem i ukośnym parapetem. W drugiej kondygnacji od frontu wyżłobiono głęboką niszą zamkniętą półkoliście. Niegdyś znajdowała się w niej drewniana, polichromowana figura Chrystusa Frasobliwego. Dokoła wnęki malowane boniowanie. Na górnej kondygnacji spoczywa postument z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, błogosławiącym prawą ręką, w lewej trzymającym jabłko królewskie. Nad figurą blaszany daszek wsparty na czterech spiralnych prętach.

 

INSKRYPCJE

1.      NA WIECZNĄ / CHWAŁĘ PANU BOGU / I NAJŚWIĘTSZEJ / MARYI PANNIE / FUNDATOROWIE / JAN I ANNA JEZIOROWIE / PROSZĄ PRZECHODNIÓW O WESTCHNIENIE / DO BOGA /  RP. 1905

2. ŚW. ANNA

2.      ŚW. JAN NEPOMUCEN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.