Mapa

Kapliczka Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem w Wielkich Drogach


Wielkie Drogi

Kapliczka wzniesiona została w 1908 roku z fundacji Katarzyny Milc. Wykonana z piaskowca, dwukondygnacyjna, posadowiona na trójstopniowej podstawie. W ścianie frontowej dolnej kondygnacji inskrypcja. Boczne ściany z arkadkami wyciętymi w ośli grzbiet. W prawej z nich św. Franciszek Seraficki w brązowym habicie przepasanym sznurem, z dłońmi skrzyżowanymi na piersi, trzymający krzyżyk i różaniec. W lewej wnęce św. Antoni w brązowym habicie, z lilią i Dzieciątkiem Jezus. W tylnej wnęce św. Piotr i św. Jan Chrzciciel, stojący obok siebie, św. Piotr z kluczami i księgą, św. Jan Chrzciciel z krzyżem. We frontowej ścianie drugiej kondygnacji Chrystus z sercem gorejącym, w brązowej sukni i zielonym płaszczu. Prawą ręką błogosławi, lewą wskazuje na serce. W bocznych płaszczyznach św. Katarzyna z kołem i krzyżem oraz św. Michał Archanioł w zbroi, depczący leżącego szatana. Od północy św. Józef z lilią i Dzieciątkiem na lewej ręce. Postument zwieńczony blaszana kapliczka nakryta daszkiem o półokrągłej formie, od frontu ozdobiona zębatym fryzem. Frontowa ściana kapliczki oszklona. Na szczycie daszku żelazny, ażurowy krzyż. W kapliczce figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria ubrana jest w białą suknię, jasnoniebieski płaszcz z ciemnoniebieską podszewką i złotą lamówką. Stoi na globie, na lewej ręce trzyma Chrystusa, a prawą czyni gest błogosławieństwa. Ogrodzenie kapliczki wykonane z pionowych prętów zakończonych płomieniami, pomiędzy nimi pręty niższe, skręcone w części środkowej.

 

INSKRYPCJE

1.Ku czci / Najświętszej / Maryi Panny / Różańca Św. / Serca Jezusa / i Św. Pańskich / Fundował Michał Milc / z żoną Katarzyną w. / r. 1908 / Proszą przechodniów / o Zdrowaś Maryja  

2. E. Kołodziej, Brody 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.