Mapa

Kapliczka z Chrystusem Ukrzyżowanym w Rzozowie


Kapliczka powstała w 1906 roku. Kamienna, słupowa, posadowiona na pojedynczym stopniu. Postument dwukondygnacyjny, o sfazowanych górnych płaszczyznach. W ścianie frontowej dolnej kondygnacji znajduje się inskrypcja. We wnęce z lewej strony św. Marcin Papież, z prawej - św. Nepomucen. Kondygnację zamyka gzyms z podkrojem i ukośną listwą.

We wnęce frontowej górnej kondygnacji przedstawienie upadku Chrystusa pod krzyżem, niżej dekoracyjny otwór na latarnię. W pozostałych wnękach św. Rozalia i św. Aniela.

Na szczycie kapliczki krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym, nad nim blaszany daszek wsparty na czterech prętach. Boki daszku dekorowane zębatym lambrekinem.

Ogrodzenie na betonowej podmurówce, z metalowych sterczyn zakończonych grotami. Od frontu furtka zwieńczona wysoką sterczyną opiętą wolutami.

 

INSKRYPCJE:

 

1. NA CZEŚĆ I NA / CHWAŁĘ PANU BOGU / NAJŚWIĘTSZEJ / MARYI PANNIE / FUNDATOROWIE / JAN JANIK / O MARIA KADEJ / PROSZĄ / PRZECHODNIÓW O / NABOŻNE / WESTCHNIENIE / DO BOGA / ROK P. 1906

2. ŚW. MARCIN PAPIEŻ

3. ŚW. JAN NEPOMUCEN

4. ŚW. ROZALIA

5. ŚW. ANIELA

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.