Mapa

Kapliczka słupowa Św. Floriana w Radziszowie


Radziszów

Wykonana z piaskowca kapliczka ufundowana została przez Marcina i Teklę Zapałowiczów w 1884 roku.. Dwukondygnacyjny postument spoczywa na pojedynczym stopniu. Część cokołowa zwieńczona ćwierćwałkiem i simą. Dolna kondygnacja z półkoliście zamkniętą płyciną z inskrypcją oraz bocznymi przedstawieniami świętych. W lewej ścianie św. Tekla w czerwonej sukni, trzymająca palmę w prawej ręce. U jej stóp lew, po lewej stronie płonący stos. W ścianie prawej św. Marcin na koniu, z żebrakiem trzymającym połę płaszcza. Kondygnacja zamknięta gzymsem z podkroju, ćwierćwałka, szerokiej simy i listwy.

Druga kondygnacja o wydzielonej partii cokołowej z głęboką niszą zamkniętą półkoliście, w której nowsza gipsowa figura N.M.Panny. W ścianie lewej św. Jan Nepomucen w żółtym płaszczu i srebrnym birecie, trzymający krzyż i palmę, natomiast w ścianie prawej nieokreślony święty w postawie stojącej, w sukni srebrnej i brązowym płaszczu, twarz z zarostem i długą broda. Kapliczka zwieńczona figurą św. Floriana.

INSKRYPCJA

 „Ta pamiątka / małżonków Marcina i Tekli / Zapałowiczów w roku 1882 / Fundatorowie proszą / Przechodnich o westchnienie / za dusze Zmarłych

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.