Mapa

Kapliczka z Chrystusem Błogosławiącym w Pozowicach


Pozowice

Kapliczka wykonana została w 1777 roku. Kamienna, słupowa, polichromowana, trzykondygnacyjna, posadowiona na dwustopniowej podstawie. Cokół z płyciną o wyciętych ćwierćkoliście narożnikach, z inskrypcją. Narożniki dolnej kondygnacji opięte tralkami. W jej frontowej ścianie wnęka z przedstawieniem upadku Chrystusa pod krzyżem. W bocznych wnękach św. Tomasz i św. Michał. Kondygnację wieńczy gzyms uskokowy, wygięty odcinkowo, z kulami na narożnikach. Druga kondygnacja posiada narożniki ujęte korynckimi pilastrami i nisze zamknięte łukami koszowymi. W niszach św. Katarzyna z kołem, Matka Boska oraz św. Rozalia. Gzyms profilowany, wygięty odcinkowo nad niszami, z piramidkami na narożnikach. W narożnikach trzeciej kondygnacji kręcone półkolumny, w ścianie frontowej głęboka nisza w której Matka Boska. W niszach bocznych św. Piotr i św. Paweł. Gzyms koronujący uskokowy, wygięty nad niszami. W narożnikach od frontu kostki z płaskorzeźbionymi twarzami aniołów.

Na szczycie kapliczki umieszczona jest figura Chrystusa błogosławiącego prawą ręką, w lewej trzymającego krzyż. Nad figurą blaszany daszek wsparty na czterech wygiętych prętach, zwieńczony kutym krzyżem.

 

INSKRYPCJE

 

1. 1777 / FUNDATOROWIE / MARIA I FRANCISZEK / HAJTO

2. S. TOMASZ

3. S. MICHAŁ

4. S. KATARZYNA

5. S. ROZALIA

6. S. PIOTR

7. S. PAWEŁ

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.