Mapa

Kapliczka z figurą Chrystusa w Jurczycach


Jurczyce

Kapliczka ufundowana została przez rodzinę Godzików w roku 1885. Kamienna, czterokondygnacyjna, posadowiona na dwustopniowej podstawie. We frontowej ścianie dolnej kondygnacji znajduje się inskrypcja.

W drugiej kondygnacji trzy wnęki. We frontowej Chrystus upadający pod krzyżem z Szymonem Cyrenejczykiem, w bocznych św. Piotr w białej szacie i brązowym płaszczu, trzymający klucze. oraz św. Wawrzyniec trzymający kratę.

W trzeciej kondygnacji w niszy od frontu znajduje się figura Matki Boskiej na półksiężycu, depczącej węża. Maria przedstawiona jest w białej sukni przepasanej paskiem i niebieskim płaszczu o różowej podszewce. Dookoła głowy dwanaście gwiazd. We wnękach bocznych  św. Jacek w brązowym habicie, z monstrancją w prawej ręce i figurką NMP oraz św. Mikołaj w stroju biskupim, z księgą,

Czwarta kondygnacja opięta jest w narożnikach spiralnymi słupkami. We frontowej niszy przedstawiono scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. Matka Boska w białej szacie klęczy na obłokach. Po prawej stronie Bóg Ojciec w czerwonej szacie z trójkątnym nimbem trzymający w lewej ręce berło, po lewej Chrystus z krzyżem, ubrany w czerwoną szatę i żółty płaszcz. Obaj podtrzymują nad głową Marii koronę zwieńczoną krzyżem. Nad cała sceną gołębica. W lewej wnęce św. Archanioł Michał depczący smoka, trzymający w prawej ręce miecz, w lewej tarczę, na której krzyż. We wnęce prawej św. Szymon, z piłą w prawej ręce, ubrany w jasnobrązową suknię i ciemnobrązowy płaszcz o żółtej podszewce.

Na wierzchniej płycie figura Chrystusa na bazie profilowanych bokach i dwustopniowej podstawie.

Kapliczkę wieńczy figura Chrystusa ukazanego w białej szacie przepasanej sznurem, z rękami związanymi z przodu. Na jego głowie cierniowa korona. Nad figurą metalowy, czterospadowy daszek na czterech prętach, zwieńczony krzyżem z kulą.

 

INSKRYPCJE

1.Fundatorowie Szymon / MaryAnna żona i Mikołaj /
i Maryanna żona Godzikowie / Proszą Przechodzących / o westchnienie do Boga / za Dusze zmarłych R.P 1885

2. Sw. Piotr

3. Ś. Jacek

4. S. MICHAŁ

5. S. Wawrzenic 

6. S. Mikołaj

7. S. Szymon

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.