Mapa

Kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Grabiu


Grabie

Kapliczka wykonana została pod koniec XIX wieku. Słupowa, kamienna, trzykondygnacyjna, na dwustopniowej podstawie. Na cokole znajduje się nisza z inskrypcją. W ścianie frontowej pierwszej kondygnacji płycina z upadkiem Chrystusa pod krzyżem. Z lewej strony podwójna arkada, z prawej budynek z przedbramiem nakryty czterospadowym dachem. W drugiej kondygnacji od frontu św. Jan Nepomucen, z lewej św. Piotr, z prawej św. Paweł. Narożniki kondygnacji opięte są pilastrami. Na trzeciej kondygnacji od frontu znajduje się Matka Boska z Dzieciątkiem, w lewej niszy św. Stanisław z Piotrowinem, w prawej św. Barbara.

Kapliczkę wieńczy krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem, posadowiony na wysokim postumencie o lekko wygiętych bokach. Po lewej stronie krzyża figurka Matki Boskiej, po prawej kiedyś był św. Jan Ewangelista, obecnie znajduje się tu nowsza gipsowa figurka Matki Boskiej. Kapliczkę otacza metalowe ogrodzenie.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.