Mapa

Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie


ul. Szkolna 4
32-052 Radziszów
Budynek dworu w Radziszowie powstał na początku XIX w. z inicjatywy hrabiny Ludwiki Szeptyckiej z Dzieduszyckich, właścicielki dóbr tzw. klucza Radziszów. Usytuowany jest w centrum wsi, w zakolu rzeki Skawinki i w pobliżu kościoła. Jego projekt przypisywany jest krakowskiemu architektowi, księdzu jezuicie Sebastianowi Alojzemu Sierakowskiemu. Dwór, który dzisiaj można podziwiać (dzięki staraniom na rzecz jego restauracji zainicjowanym i prowadzonym przez członków stowarzyszenia „Nasz Radziszów”, a wspartym przez gminę Skawina), powstał jako założenie dwukondygnacyjne, na planie prostokąta, z dobudowanym od południa tarasem. Wokół nowego dworu urządzone zostały park krajobrazowy oraz ogrody kwiatowe i warzywne. Niestety, w 1826 r. dwór – jak i inne zabudowania dworskie i chłopskie – został zniszczony przez pożar. Hrabina przystąpiła jednak do jego odbudowy, wspierając również dotkniętych pożarem mieszkańców.
Po Helenie Szeptyckiej (zm. w 1829 r.) pałac przechodził w ręce kolejnych spadkobierców z rodziny Dzieduszyckich. Jak wynika z zapisów kroniki parafialnej, hr. Pawlikowska sprzedała majątek w 1877 r.  Karolinie Okszy-Orzechowskiej, kończąc tym samym – po ponad osiemdziesięciu latach – związek Dzieduszyckich z Radziszowem.
W kolejnych latach dwór i majątek zmieniały właścicieli. Na początku XX w. zostały zakupione przez gminę z przeznaczeniem na szkołę, którą po generalnym remoncie uroczyście otwarto w 1909 r. Służyła dzieciom z Radziszowa i Jurczyc aż do 1997 r.
Audio:
Tytuł: Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.