Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie


Od 4 listopada 2013 r. gospodarzem Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie jest Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. We wrześniu nastąpiło zakończenie kilkuletnich prac renowacyjnych zabytkowego budynku. Po szesnastu latach Dwór ma znów służyć mieszkańcom naszej gminy, dzięki prowadzonej działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznej.
Historia tego obiektu rozpoczyna się w pierwszym ćwierćwieczu XIX w. Budynek w Radziszowie w stylu późnoklasycystycznym został zbudowany z funduszy rodziny Dzieduszyckich. Projekt Dworu wykonał znany i ceniony krakowski architekt, ksiądz Jezuita Sebastian Alojzy Sierakowski. W 1826 r. posiadłość została zniszczona przez pożar. Po czym poddano ją pierwszej poważnej przebudowie, od południowej strony powstał obszerny taras. Jego górna część wsparta została na czterech filarach.
W drugiej połowie XIX w. obiekt kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1877 r. zakupiła go Karolina Oksza Orzechowska. Od 1880 r. mieszkała tu księżna Róża de Bessano. Następnie właścicielami było hrabiostwo Mieroszowscy. Na przełomie XIX i XX w. Dwór nabyli adwokaci z Krakowa. Najpierw dr Władysław Lisowski, później dr Stefan Kirchmayer. W 1909 r. Dwór zakupiony został przez gminę Radziszów z przeznaczeniem na placówkę oświatową.
W okresie I wojny światowej w Radziszowie stacjonowało wojsko austriackie. Żołnierze pozostawili po sobie duże spustoszenie. Kolejną dewastację spowodował wielki pożar z czerwca 1917 r. W okresie międzywojennym Obiekt ponownie służył jako szkoła. Podczas II wojny światowej Dwór zajęli żołnierze niemieccy, którzy pozostawili po sobie dalsze zniszczenia. W styczniu 1945 r. w czasie wycofywania się oddziałów niemieckich, na centrum Radziszowa spadły bomby lotnicze, przyczyniając się do pęknięć murów Dworu.
Po przeprowadzeniu drobnych napraw naukę w Dworze wznowiono już 1 lutego 1945 r. Po wojnie Obiekt przeszedł kilka gruntownych remontów i służył jako placówka oświatowa do 1997 r., tj. do czasu przeprowadzki Szkoły Podstawowej do nowej siedziby. Przez 88 lat naukę w szkole zlokalizowanej w Dworze pobierało kilka pokoleń Radziszowian.
Na początku XXI w. powstała koncepcja renowacji i dostosowania budynku do pełnienia nowych funkcji. W 2011 roku podpisano umowę pomiędzy Gminą Skawina, a Samorządem Województwa Małopolskiego o dofinansowanie projektu pn. „Remont Adaptacyjny Dworu Dzieduszycki w Radziszowie”. W wyniku tej umowy w latach 2011-2013, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wykonano kompleksowy remont budynku Dworu wraz z otoczeniem oraz przystosowano go do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych. Także Stowarzyszenie Nasz Radziszów z mieszkańcami przyczyniło się do odnowy tego miejsca przez organizację licytacji i zakup cegiełek na rzecz rewitalizacji Dworu.
 
Uprzejmie informujemy, iż Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie jest otwarty dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
poniedziałek: 15.00-20.00,
wtorek-czwartek: 11.00-16.00,
sobota: 9.00-16.00.
 
Adres:
Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
ul. Szkolna 4
32-052 Radziszów
tel. 784-031-284
www.dworradziszow.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.