Mapa

Spotkanie z historią - Rudawa 2019


sobota, 12 października 2019, 09:45-17:00

Spotkanie z historią - Rudawa 2019. W sobotę, 12 października 2019 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zaprasza na kolejne spotkanie z niemieckimi fortyfikacjami z okresu II wojny światowej, położonymi na terenie Gminy Zabierzów. Impreza adresowana jest do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chcą atrakcyjnie spędzić sobotni dzień i spotkać się ze śladami lokalnej historii.

Będzie to impreza podsumowującą i zamykającą cykl „Spotkań z historią” w roku 2019 z wieloma atrakcjami. W programie: Rajd pieszy, zbiórka uczestników godz. 9.45 na Rynku w Rudawie (dojazd własny, autobus mpk). Start 10.00 Trasa prowadzić będzie pięknymi terenami, lasami i łąkami po śladach fortyfikacji i umocnień z roku 1944. Trasa przemarszu: Rudawa – Nielepice – Rudawa-Werbownia – Rudawa. Na trasie rajdu grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują żywe dioramy prezentujące uzbrojenie, sprzęt i historie II wojny światowej. O godzinie 13.00 na działce ze schronem Regelbau 668 (Rudawa ul. Dunajewskiego) odbędzie się zakończenie Rajdu i Piknik Forteczny.

Piknik Forteczny jako impreza podsumowującą i zamykającą cykl spotkań o charakterze edukacyjnym „Spotkania z historią. Rudawa 2019” rozpocznie się o godz.13.00 w Rudawie ul. Dunajewskiego. Główną atrakcją Pikniku będzie niewątpliwie, od kilku lat pieczołowicie remontowany przez członków stowarzyszenia, schron bierny piechoty Regelbau 668. Zwiedzający będą mogli osobiście przekonać się jak wyglądało życie załogi schronu w warunkach bojowych, sprawdzić jak działa forteczny wentylator i telefon, czy wojskowe łóżko jest wygodne. Członkowie grup rekonstrukcji historycznej zaprezentują się w replikach mundurów min. polskich, rosyjskich i niemieckich. Zaprezentują także wyposażenie i uzbrojenie z epoki jak też inne elementy codziennego wyposażenia żołnierza. Wydarzeniem pikniku będzie prezentacja wieży czołgowej Pz. Kpfw.II przystosowanej do obiektów typu Ringstand 67. Dla zwiedzających poza w/w atrakcjami i wnętrzem schronu zostaną przygotowane stoiska z materiałami informacyjnymi, promocyjnymi oraz pamiątkami. W czasie trwania imprezy kuchnia polowa będzie wydawać gorący posiłek, a przy ognisku wszyscy będą mogli usmażyć kiełbasę.

Organizatorem Pikniku Fortecznego jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” z Krakowa, które od kilku lat opiekuje się schronami z okresu II wojny światowej w Rudawie. Zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu „Spotkań z historią”, jak też imprezy podsumowującej projekt było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Zabierzów.

Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Osoby uczestniczą w imprezie na własna odpowiedzialność. Ubezpieczenie uczestników we własnym zakresie.

Serdecznie zapraszamy. MSMH Rawelin.

Program:
9.45 - zbiórka uczestników rajdu – Rynek w Rudawie
10.00 – wymarsz grupy na zaplanowaną trasę wycieczki pieszej.
13.00 – Piknik Forteczny przy schronie Regelbau 668 w Rudawie ul. Dunajewskiego
17.00 – Zakończenie Pikniku Fortecznego

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.