Mapa

Festiwal "Muzyka w Starych Balicach"


Balice
niedziela, 9 września 2018, 18:00 - niedziela, 30 września 2018, 21:00

Małopolska Manufaktura Sztuki zaprasza na kolejną edycję festiwalu "Muzyka w Starych Balicach"

"Szanowni Państwo!

Z dumą i wielką radością zapraszamy Państwa na kolejną edycję festiwalu „Muzyka w Starych Balicach”.

W tym roku obchodzimy swój jubileusz, bowiem nasz festiwal muzyki kameralnej odbywa się w Pałacu Radziwiłłów już po raz piąty. Dzięki ogromnej życzliwości włodarzy tego pięknego obiektu, którymi są władze Instytutu Zootechniki, Państwowego Instytutu Badawczego muzyka domestica zabrzmi w miejscu dla niej najwłaściwszym. To właśnie w dworach i rezydencjach rodzinnych uprawiano muzykę domową czyli kameralną. Jak pisał kompozytor Zbigniew Bujarski (1933-2018) –„Musica domestica to muzyka domu, siedliska, idealnego miejsca, ojczyzny”….

Czy brzmiała tu w XVI wieku, kiedy Seweryn Boner uczynił swoją renesansową willę podmiejską miejscem spotkań ówczesnej elity kulturalnej? Czas Bonerów i Firlejów to „złoty okres” rezydencji balickiej. Położona przy wjeździe do Krakowa, przyjmowała wielu znakomitych gości. W roku 1543 zatrzymała się tu arcyksiężniczka Elżbieta Habsburżanka. Bawiły tu żony króla Zygmunta Augusta, a w lutym 1574 roku gościł sam król Henryk Walezy.

Historia Rzeczypospolitej odcisnęła piętno na rezydencji, kiedy podczas wojen szwedzkich pałac został zdewastowany i ograbiony. Dopiero po wykupieniu przez Księcia Dominika Marię Radziwiłła w XIX wieku wrócił do dawnej świetności.

Dziś warkocz historii splata się z naszą teraźniejszością poprzez dziedzictwo jakim jest sztuka. Stowarzyszenie Małopolska Manufaktura Sztuki działa na terenie Małopolski od pięciu lat i od początku swej działalności jest związane z Gminą Zabierzów. Wynikiem tej współpracy jest właśnie festiwal Muzyka w Starych Balicach.

Drodzy Państwo, w tym roku zapraszamy na cztery wyjątkowe koncerty połączone z prelekcjami. Wystąpią dla Państwa znakomici artyści i pedagodzy związani z Akademią Muzyczną w Krakowie. Począwszy od 9 września będziemy spotykać się w każdą niedzielę miesiąca. Rozpoczniemy muzyką dawną, która oparta o wykonawstwo na instrumentach historycznych i stroje z epoki przeniesie nas do Rzeczpospolitej XV-XVII w. Kolejny koncert 16 września przyniesie zmianę nastroju – trio perkusyjne mocnym brzmieniem wypełni przestrzeń aranżacjami znanych kompozycji jazzowych i popularnych. Trzech muzyków i dziesiątki instrumentów z całego świata! 23 września usłyszą Państwo „muzykę na cztery ręce”. Dwoje artystów, dwa żywioły na jednej klawiaturze fortepianu w najpiękniejszym repertuarze tego gatunku. Na zakończenie mamy dla Państwa wyjątkową niespodziankę. Kaja Danczowska to artystka, której nie trzeba przedstawiać. Największa polska skrzypaczka XX wieku zagra w Pałacu Radziwiłłów, w miejscu, gdzie rozwijała się i kwitła sztuka swego czasu. W miejscu, do którego z radością zapraszamy dziś także Państwa na Muzykę w Starych Balicach! Szanowni Państwo!

Z dumą i wielką radością zapraszamy Państwa na kolejną edycję festiwalu „Muzyka w Starych Balicach”.

 

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Skarby Blisko Krakowa

ZAPRASZAMY!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.