Mapa

Zespół dworski w Mnikowie – Srebrna Góra


Mników

Zespół dworski w Mnikowie –  Srebrna Góra – Zgromadzenie Sióstr Albertynek

Miejsce, na którym znajduje się obecnie Kościół i sąsiadujący z nim klasztor Sióstr Albertynek (potocznie zwane Górką), należało od 1604 r. do Zakonu OO. Kamedułów, mających swój klasztor w podkrakowskich Bielanach, na Srebrnej Górze. To właśnie oni
w XVII wieku postawili tam murowany folwark, który pierwotnie przeznaczony był dla zarządców lub prywatnych dzierżawców. Dwór w XIX wieku został przebudowywany, wtedy też wybudowano przy nim kaplicę, która stanowi prezbiterium obecnej. W 1928 r. folwark, wraz z jedna trzecią areału ziemi, wydzierżawiło Zgromadzenie SS. Albertynek, które prowadziły tu swój dom zakonny. Pozostałą część (200 ha) zakupił Józef Nieniewski.

20 marca 1950 r. Górka wraz z budynkami została odebrana OO. Kamedułom i przejęta przez państwo, majątkiem zarządzała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Siostrom zakonnym został dwór, 2 ha ziemi oraz ogród z sadem na miejscu XVII-wiecznej winnicy klasztornej.
W 1991 roku RSP w Mnikowie użyczyła dawny folwark budynków gospodarczych w celu zaadaptowania go na kościół. W roku 1999 kościół wraz z działką został przekazany przez RSP na rzecz Ośrodka Duszpasterskiego w Mnikowie. Pozostała część Górki pozostawała nadal własnością RSP. Wiosną 2003 r. RSP w Mnikowie wszczęła starania o sprzedanie drugiej części Górki - działki sąsiadującej z kościołem. Po długich staraniach, dzięki pomocy Ks. kardynała Franciszka Macharskiego, parafia odkupiła działki wraz z budynkami, pozostałymi po RSP. W 1998 r. RSP w Mnikowie przekazała budynek Kościoła wraz
z częścią Górki na rzecz parafii.

Patronem kościoła jest Św. Brat Albert. Jego wnętrze jest skromne: w ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Chrystusa Cierpiącego. Jest to kopia obrazu Adama Chmielowskiego "Ecce Homo". Po obydwu stronach ołtarza znajdują się obrazy: bardzo stary, przeniesiony
z kaplicy Sióstr Albertynek - Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Brata Alberta.
Budowla pierwotnie miała formę zbliżoną do tzw. kamienicy, o wyraźnie regularnym, prawie osiowym układzie wnętrz. Jest to budynek piętrowy, na planie prostokąta z dwuspadowym dachem posiadający po obu stronach piętrowe aneksy.

Zespół dworski znajdujący się w Mnikowie, wraz z folwarkiem i parkiem, wpisany został do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.