Pałacyk Sokół


Pałacyk Sokół położony jest w malowniczym Parku Miejskim w Skawinie. Powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie jeszcze przez Kazimierza Wielkiego lub zaraz po jego śmierci. Pochodzenie, nieistniejącego już dziś, zamku skawińskiego jest wciąż niejasne. Został on zbudowany na sztucznym nasypie, w miejscu gdzie wcześniej najprawdopodobniej usytuowana była drewniana budowla. Uległ zniszczeniu w czasach potopu szwedzkiego, podczas ataku najeźdźcy na miasto. Wraz z resztkami murów został rozebrany, a materiał z rozbiórki zużyto do budowy kamienic w rynku oraz budynków gospodarczych. Pod koniec XIX wieku teren wraz z ruinami przekazano powstałemu Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, które zainicjowało budowę Pałacyku (1904-1906), według projektu Wincentego Koczarkiewicza. Od tego momentu zaczęło się tam skupiać życie towarzyskie i kulturalne mieszkańców. W okresie międzywojennym w „Sokole” działał teatr i kino, a w pobliżu funkcjonowała strzelnica. Wokół Pałacyku, w roku 1982, został założony Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego. Po wojnie budynek stał się siedzibą klubu sportowego „Skawinka”, a po remoncie w latach 80. XX w. swoje miejsce znalazł tu Miejski Dom Kultury „Sokół”, z którego oficjalne powstało w 1992 roku Centrum Kultury i Sportu.
Obecnie Pałacyk „Sokół” jest siedzibą Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS w Skawinie. Mieści się w nim sala teatralna, w której organizujemy, m.in. koncerty, spektakle teatralne, prezentacje artystyczne czy warsztaty muzyczne. Jest to nasza sala reprezentacyjna. Gościmy w niej wyjątkowych artystów, ludzi kultury i sztuki. To właśnie w sali teatralnej odbywają się, m.in. comiesięczne spotkania z muzyką poważną w ramach Koncertów z Akademią, cykliczne spektakle teatru Maska czy coroczny Skawiński Tydzień Teatralny.
W Pałacyku mieści się także kawiarnia otwierana jedynie okazjonalnie, będąca równocześnie Galerią „Pałacyk”, gdzie urządzane są wernisaże i wystawy prac z różnych dziedzin twórczości plastycznej: prace olejne, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych oraz amatorów, zarówno gości, jak i mieszkańców gminy Skawina. Ponadto Galeria „Pałacyk” jest miejscem comiesięcznych spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, a także wielu innych okazjonalnych wydarzeń.

Adres:
ul. Mickiewicza 7, 32-050 Skawina
tel.: 12 2763464
e-mail: sokol@ckis.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.