Mapa

Szlak Przydrożnych Kapliczek i Krzyży


Wędrując drogami i dróżkami polskich wsi i miasteczek, nie sposób przejść obojętnie obok przydrożnych kapliczek i krzyży, które są świadectwem wiary i pobożności Polaków. Wznosząc je, mieli nadzieję na Boską opiekę, dziękowali za otrzymane łaski i polecali się modlitwie bliźnich. Szczególne znaczenie przypisywano stawianym przy rozstajach dróg krzyżom, które miały chronić od złego i wskazywać właściwie ścieżki.
Gromadzili się wokół kapliczki, by wspólnie szeptać „zdrowaśki”, by razem z ptakami wyśpiewywać Litanię do Maryi i chwalić Boga za piękno natury. Odrywali się od trudów pracy w polu, by odpowiedzieć na wezwanie dzwonu wołającego na Anioł Pański.
Podążając różnymi szlakami, zwróć uwagę na stojące przy drogach kapliczki, przyjrzyj się przedstawionym na nich wyobrażeniom świętych, spróbuj rozpoznać patronów, których opiece zawierzano. Postaraj się odczytać umieszczone inskrypcje i pomyśl o tych, którzy proszą o pamięć.

Zobacz na szlaku:

i wiele więcej w katalogu Skarbów Blisko Krakowa w kategorii "Kapliczka".

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.